Jak wyczyścić płaszcz zimowy?

  Zima, jak każda inna pora roku, wiąże się z potrzebą dostosowania ubioru do panujących warunków pogodowych. Co prawda – ostatnimi czasy, coraz rzadziej musimy mierzyć się z opadami śniegu. Nadal jednak we znaki daje się niska temperatura. Chcąc zachować elegancki styl, musimy odpowiednio zadbać o odzież, aby zachowała ona swoje walory estetyczne. Najbardziej kłopotliwą częścią garderoby pod tym kątem, okazuje się płaszcz zimowy.

  Materiał, a czyszczenie płaszcza zimowego

  Bardzo problematyczną kwestią w przypadku eleganckiej, zimowej odzieży wierzchniej jest to, że zazwyczaj materiał użyty do jej produkcji, uniemożliwia pranie płaszcza w pralce. Chcąc uniknąć przypadkowego zniszczenia tkaniny, zapoznajmy się dokładnie z oznaczeniami na metce. Jeśli odzież jest wykonana z materiałów syntetycznych o gładkich włóknach, pranie płaszcza w domu najprawdopodobniej będzie możliwe. Jak to jednak wygląda w przypadku innych tkanin?

  Wełna – nieodłączny element odzieży zimowej

  Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości termiczne, wełniane tkaniny są powszechnie wykorzystywane w produkcji odzieży zimowej. Niestety, pranie płaszcza z wełny w domowych warunkach najczęściej kończy się zmechaceniem materiału, częściową lub całkowitą utratą komfortu termicznego albo zniszczeniem fasonu. W takiej sytuacji możemy pokusić się o zastosowanie domowych metod czyszczenia płaszcza. Pamiętajmy jednak o tym, że każdy materiał wymaga innego rodzaju pielęgnacji. Zanim więc rozpoczniemy czyszczenie, postarajmy się jak najbardziej zgłębić wiedzę na ten temat. W większości przypadków możemy usuwać zabrudzenia przy pomocy wilgotnej ściereczki, nasączonej bezpiecznym dla tkaniny preparatem.

  Czyszczenie płaszcza na sucho w domu

  Niektóre tkaniny jednak bardzo źle znoszą kontakt z wodą. Jeśli chcemy wyczyścić płaszcz w warunkach domowych, możemy zrobić to na kilka sposobów. Bardzo dobrą praktyką będzie częste wietrzenie go. Sprawdza się to rzecz jasna jedynie w przypadku, gdy chcemy pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Z kolei różnego rodzaju zabrudzenia możemy usuwać przy pomocy szczotki do czyszczenia ubrań. Istnieje również możliwość pozbycia się plamy, poprzez posypanie jej solą lub niewielką ilością sody oczyszczonej – w przypadku jasnych ubrań sprawdza się również mąka ziemniaczana. Trzeba jednak zaznaczyć, że sposoby te są skuteczne jedynie w przypadku świeżo powstałych zabrudzeń. Jeśli zaś mamy do czynienia z dużą plamą, powstałą jakiś czas temu – nie pozostaje nam inne wyjście, jak tylko udać się do pralni.

  Pralnia chemiczna – jak wyczyścić płaszcz w bezpieczny sposób?

  Jedynym rozwiązaniem, które zapewni nam stuprocentową skuteczność i bezpieczeństwo, jest czyszczenie chemiczne płaszcza. Oddając odzież do pralni, powierzamy je w ręce specjalistów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę w zakresie pielęgnacji tkanin. Jeśli więc nie mamy pewności co do tego, czy możemy wyprać płaszcz w domu lub zabrudzenia okazały się na tyle uciążliwe, iż nie jesteśmy w stanie usunąć ich samodzielnie – zdecydowanie powinniśmy wybrać czyszczenie chemiczne płaszcza. Dzięki temu zachowamy pewność, że zachowa on wszelkie swoje właściwości – zarówno termiczne, jak i wizualne. Tak naprawdę, w przypadku niektórych rodzajów tkanin, jest to jedyne rozwiązanie, dzięki któremu pozbędziemy się ryzyka uszkodzenia materiału lub zniszczenia fasonu płaszcza. Współczesne pralnie chemiczne dysponują odpowiednimi środkami i technologią, które pozwalają im w bezpieczny, a także skuteczny sposób radzić sobie z zabrudzeniami wszelkiego rodzaju.